پنجشنبه ۲۳ امرداد ۱۳۹۹
واگذاری جزیزه کیش به چینـی‌ها ممکن نیست ۱۳۹۹/۰۴/۲۱

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی اختصاصی با نشريه دلفین مطرح کرد؛

واگذاری جزیزه کیش به چینـی‌ها ممکن نیست

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی، گفت: 

در صورت مطرح شدن انعقاد هرتفاهم نامه ای با سایر کشورها مفاد آن را صادقانه به مردم انتقال خواهیم داد.

در حالی که مدت زیادی از ماجرای واگذاری ۲۵ ساله جزیره کیش به چینی ها می‌گذرد اما هنوز این مسئله شفاف‌سازی نشده است و مسئولان سازمان مناطق آزاد در رابطه به این موضوع بسیار مهم سکوت کرده اند و جزئیاتی از این قرارداد منتشر نشده است.

پس از گذشت مدتی اما معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد کیش این واگذاری را تکذیب کردند اما پیگیری‌ها از منابع آگاه حاکی از آن است که اتفاقات پشت پرده و مخفیانه‌ای در حال وقوع است و مشخص نیست راز سکوت مدیران ارشد مناطق آزاد در خصوص واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها چیست.

اگر مذاکراتی در این خصوص انجام شود قطعا جلوی آن باید گرفته شود و مسئولان چینی ‌هم باید بدانند

چنین واگذاری‌هایی صورت نخواهد گرفت و اگر زد و بندی در این میان صورت گرفته است، باید مشخص شود.

 مردم ما باید به دنبال اخبار از مجرای صحیح آن باشند و نمی‌توان به هر مطلبی بدون مشخص بودن منبع انتشار آن اعتماد کرد.

با این حال هر تفاهم‌نامه و مبادله‌ای که با سایر کشورها بخواهد صورت گیرد باید با اطلاع و هماهنگی مجلس شورای اسلامی باشد و ما نیز به مردم این اطمینان را می‌دهیم که در صورت مطرح شدن چنین مساله‌ای پاسدار رای آنان باشیم و صادقانه مطالب را به مردم انتقال دهیم.

آقای ظریف وزیر امور خارجه با حضور در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که قرار است معاهده ای ۲۵ ساله بین ایران و چین امضا شود اما این موضوع دلیلی بر واگذاری جزیره کیش نخواهد بود.

حتی اگر کسی چنین فکری هم در سر داشته باشد، قانون اساسی اجازه انعقاد چنین تفاهم نامه ای را به دولت نخواهد داد و این موضوع بی‌اعتبار بودن چنین شایعاتی را روشن می سازد.

معاهده‌نامه‌ای بین ایران وکشور چین هم که قرار است ابلاغ شود، قطعا نیاز به لایحه دولت و مصوبه مجلس خواهد داشت و در صورت مطرح شدن رسمی آن را رسانه ای خواهیم کرد.
پایگاه رهبریمجلس شورای اسلامیدرخواست ملاقاتخبرگزاری خانه ملتعملکرد سه ماهه دومروزنامه دریا