دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
ماهـی برای مـردم جنـوب به غذایـی لاکچــری تبـدیل شده است/ صادرات ماهی علی‌ رغم کمبــود در بازار ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

احمد مــرادی نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌ و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص افزایش قیمت ماهی و میگو در بازار، گفت: غذای اصلی مردم در استان ‌های جنوبی کشور ماهی و میگو بوده و به راحتی غذای خود را به دست می‌آوردند اما در حال حاضر ماهی و میگو به غذای اشرافی تبدیل شده این در حالی است که مردم این مناطق از سطح درآمدی پایینی برخوردار هستند.

عضـو کمیسیـون انــرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آبزیان در مناطق جنوبی کشور مخصوصا استان هـرمزگان با توجه به دسترسی به دریا باید به راحتی در اختیار مردم قرار بگیرد، تصریح کرد: یکی از دلایلی که باعث افزایش قیمت ماهی در بازار شده خرید ماهی از صیادان سنتی توسط دلالان است.

 سود صیادان در جیـب دلالان

این نماینده مـردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دلالان با خرید ماهی از صیادان با قیمت پایین آن را در استان‌ها و کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند، ادامه داد: بخشی از ماهیان و آبزیان صید شده که به بازار بندرعباس می‌ رسند نیز قیمت بسیار بالایی دارند.

 کشتـی‌ های صیادی بزرگ ذخایـر و گونه‌ های ماهـی را از بین بـردند

مـرادی با تاکید بر اینکه صید بی‌ رویه و صدور مجوزی که سازمان شیلات ایران به کشتی‌ های بزرگی که ثبت کشورهای خارجی بودند موجب کاهش صید توسط صیادان سنتی شد، عنوان کرد: برخی از کشتی‌های بزرگ صید صنعتی دارای قرارداد ۲۰ ساله بودند و تمامی ذخایر و گونه‌ های ماهی را صید کردند که امروز شاهد خسارات بسیار جدی هستیم.

 صادرات ماهی علی‌ رغم کمبــود در بازار

نماینـده مـردم بنـدرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطر نشان کرد: علی‌ رغم مشکلات موجود در کشور و بالا بودن قیمت آبزیان، برخی افراد با توجه به بالا بودن ارزش افزوده صادرات آبزیان اقدام به صادرات می‌کنند.
پایگاه رهبریمجلس شورای اسلامیدرخواست ملاقاتخبرگزاری خانه ملتعملکرد سه ماهه دومروزنامه دریا