پنجشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۹۸
حضـور این نــوع کشتـی های صیـــد صنعتــی موجـب آسیــب به زیـست بـوم دریا می شود/ رانـت ‌های قـدرتمند پــشت پــرده کشتـی‌ های چینــی هستنـد/ پیگیــــر موضــوع استـــیضاح وزیــر جهـاد کشاورزی هستم ۱۳۹۷/۱۱/۲۰

وی افزود: اکثـریت نماینـدگان از پاسخ‌ های وزیر قانع نشدند و جواب‌ های حجتی نتوانست ابهامات و تخلفات موجود را برطرف کند.

▫احمـد مـــرادی صیـد کـف روب و تـرال را موجب نابودی زیست بوم دریا عنوان کرد و گفت: صید این کشتی‌ ها به گونه ای است که آسیب‌های وارد شده به دریا و آبزیان کاملا ملموس است و خدا می ‌داند در این چند سال این کشتی‌ ها چه به روز زیست بوم دریا آورده‌اند.

▫وی اصـل حضـور کشتـی صیــد صنعتی را موجب آسیب به دریا دانست و گفت: با وجود اینکه کشتی‌ ها و خدمه خارجی هستند، اما حتی اگر در مالکیت افراد ایرانی هم باشند در اصل ماجرا و نابودی زیست بوم دریا هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد کرد و این کار تخلف است.

▫نماینـده مـردم هرمـزگان در مجلس اظهار داشت: می‌گویند این کشتی‌ ها تنها فانوس ماهیان که در عمق‌ های پایین ‌تر از ۱۰۰ متر زیست می‌کنند را صید می‌کنند در حالی که خلاف این امر ثابت شده و این ‌گونه ماهی ارزش اقتصادی کاملی برای سرمایه ‌گذاران ندارد.

▫وی ادامه داد: به همین علت با رفتن کشتی ‌ها به عمق های کم‌تر سایر گونه‌ های ماهی هم صید می‌شود که تخلف و اشتباه آشکار سازمان شیلات است.

▫مــرادی از ادامه طـرح سـوال از وزیر جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: تخلفات سازمان شیلات ایران به دستگاه قضائی ارجاع شده است و در مجلس شورای اسلامی نیز پس از خانم ذوالقدر، نوبت سوال بنده است و من هم همین روند را دنبال می‌کنم و به احتمال زیاد از همین طریـق موضـوع استیـضاح حجتـی را پیگیری می‌کنیم.

▫وی با اشاره به تخلفات عدیده این کشتی‌ ها از جمله دریافت سوخت یارانه‌ای، صید در زیستگاه صیادان سنتی و حضور کشتی‌ های خارجی با خدمه خارجی، تاکید کرد: شک نکنید پشت پرده ماجرای کشتی ‌های چینی رانت‌ های قدرتمندی وجود دارد که در نقاط دیگر کشور نیز حضور دارند و به سازمان شیلات ایران هم رسوخ کرده‌اند که مقابله با آنها آسان نیست.
پایگاه رهبریمجلس شورای اسلامیدرخواست ملاقاتخبرگزاری خانه ملتعملکرد سه ماهه دومروزنامه دریا