پنجشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۹۸
نــــــامه ســـــرگشاده‌ی دکتـر «احـمد مـــرادی» نمایـنده مـردم بـندرعباس، قشم، حاجـی آباد، بندرخمیـر و ابوموسی به وزیــر اقتــصاد و دارائــی، سـازمان خصوصـی سازی و دستگاههای نظارتــی ۱۳۹۷/۰۹/۲۶

باسلام و احترام

​ اخیراً مطلع شدم که قرارداد واگذاری شرکت های آلومینیوم المهدی و هرمز آل فسخ و مزایده مجدد برای فروش این دو کارخانه در حال برگزار شدن است.

​اینجانب به عنوان یکی از خادمین و نمایندگان ملت از خطه نیلگون خلیج فارس از وزیر محترم اقتصاد و دارائی و سازمان خصوصی سازی درخواست دارم به ابهامات و سئوالات ذیل پاسخ لازم جهت تنویر افکار عمومی داده شود:

۱- چرا قرارداد واگذاری این دو شرکت آلومینیوم سازی کشور با بیش از ۵۵٪ تولید شمش به صورت پنهانی و بدون اعلام رسمی فسخ و لغو شده است !؟ و چرا برگزاری شتابزده مزایده فروش مجدد در حالی در شرف انجام است که خریدار و مدیران و منصوبان خریدار تا ۹۷/۹/۲۱ روزانه بیــش از ده هزار تن شمش از کارخانه خارج کرده اند و هنوز هم در شرکت حضور داشته و مشغول به کار هستند ؟

▫در صورتی که از لحظه فسخ قرارداد باید همراه با ابلاغ رسمی تاریخ فسخ قرارداد واگذاری از همان لحظه صورتجلسه تغییر و تحول را در محل کارخانه به صورت مکتوب و با جزئیات کامل و همراه با معرفی و انتصاب مدیران موقت از طرف سازمان خصوصی سازی اقدام می شده است.

همچــنین اولاً مجتمع هرمزآل دیــگر یک مجموعه دارائی و امــوال نیست و در همان ســال ۱۳۹۴ دو ماه بعداز تحویل به خریدار تبدیل به شرکت آلومینیوم هرمز جنوب با مسئــولیت محدود با شماره ثبت ۲۵۰۸ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۳۹۹۲۵۹۰ در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر شهرستان دامغان ثبت گردیده، در حالی که در بندرعباس باید به ثبت می رسید.

ثانیاً وام چند صد میلیون یوروئی که خریدار بعداز واگذاری از بانک صنعت و معدن گرفته با حمایت و پشتیبانی چه کسانی بوده و چگونه و کجا هزینه شده و ضمانت پرداخت این وام کلان به عهده چه سازمان و یا اشخاصی است؟

ثالثاً به خاطر عدم پایبندی خریدار به تعهداتش پرونده های زیادی در مراجع قانونی تشکیل و محکوم به پرداخت میلیاردها تومان حق و حقوق دولت شده است.

رابعاً خریدار حتی یک کیلو شمش هم در بـورس نفروخته و کلیــه شمش های آلومیــنیوم که در تـمام مدت سه سال و انــدی از کارخانه خارج کرده به صورت قطره چکانی در بازار آزاد و با احتکار به بالاترین قیمت فروخته است.

▫لذا سازمان خصوصی سازی در موقع حسابرسی مبنای قیمت شمش را چگونه تعیین و محاسبه خواهد کرد ؟

۲- متاسفانه خبرهایــی که در بین اکثر کارگران این دو کارخانه مطرح است،‌ حکایت از این دارد که این دو شرکت قبل از فسخ فروخته شده و برگزاری شتاب زده مزایده های نوبت اول،‌ دوم و سوم فقط برای سرپوش گذاشتن به این معامله پنهانی و انجام تشریفات به ظاهر قانونی است.

▫اگر چنین شیــوه و روند خرید و فروش در سـازمان خصوصی سازی حاکم و رواج یابد آنگاه سازمان خصوصی سازی تبدیل به یک سازمان مخوف، کارچاق کن و دلال می شود.

۳- به خاطر اعمال سیاست های ناشیانه، بی هدفی و بی برنامگی های خریدار که هیچ گونه درک و آشنایی صحیح از این صنعت پیچیده نداشته،‌ بعداز گذشت بیش از سه سال از واگــذاری و تحویل این شرکت ها اوضاع تمام واحدها و بخش های این مجموعه را به نقطه ای رسانده که از لاستیک،‌ روغن و گریس لیفتراک ها، تراکتورها و بونکرهای حمل مواد و غیره ... گرفته تا مواد اولیه مصرفی و قطعات یدکی را به صفر رسانده و ۸۰٪ تجهیزات یا از کار افتاده و تعطیل شده یا به صورت نیمه کاره فعالیت می کنند، به ویژه اینکه اوضاع سلامتی روحی و روانی ۲۰۰۰ نفر از کارگران زحمتکش این دو مجموعه با خانواده آنان به عنوان اصلی ترین سرمایه این صنعت به مخاطره افتاده است.

۴- آثار و تبعات زیانبار عدم اهلیت و سوء مدیریت و خود کامگی خریدار فقط شامل المهدی و هرمز آل نمی گردد بلکه حداقل چندین پروژه دیگر می توان نام برد که به همین وضعیت دچار گردیده اند.

▫لذا به جنابعالی تاکید می گردد اجازه ندهید قطب تولید آلومینیوم سازی کشور به سرزمین سوخته و ایجاد یک بحران بیکاری ۲۰۰۰ نفری مبدل گردد.

▫در پایان ذکر این مهم ضروری است که از مجموع ۲۴۰ دیگ در آلومینیوم المهدی و ۲۲۸ دیگ در شرکت هرمز آل هم اینک فقط ۶۵ دیگ در آلومینیوم المهدی و ۴۳ دیگ در هرمز آل قادر به فعالیت هستند و هر لحظه امکان توقف هریک از واحدهای مذکور وجود دارد.
پایگاه رهبریمجلس شورای اسلامیدرخواست ملاقاتخبرگزاری خانه ملتعملکرد سه ماهه دومروزنامه دریا