پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
مسوولان از تکه‌پاره کردن استان گرامی هرمزگان حذر کنند ۱۳۹۵/۰۳/۳۰

دکتر مرتضی هنری، پروفسور اکولوژی انسانی که خود پیشنهاددهنده‌ی نام استان «هرمزگان» بوده است با نگارش یادداشتی پیرامون جداسازی بخش‌هایی از شهرستان پارسیان با خواسته‌ی مردم هرمزگان همراهی کرده است. وی در یادداشت خود آورده است:

لطیفه‌ای است نهانی که عشق از آن خیزد
که نام آن نه لب لعل و خال زنگاری است
قلندران طریقت به نیم جو نخرند
قبای اطلس آن را که از هنر عاری است
بر آستان تو آسان توان رسید آری
عروج بر فلک سروری به دشواری است

از همان سال‌های نخستین درک و فهم که خواندن و نوشتن را آموختم - از سه‌سالگی - با نقشه و جغرافیا آشنا شدم - و این آگاهی در من بیشتر می‌شد که کجایم و کجایی‌ام - و چنین شد که خوب فهمیدم که درک درست جا و مکان خود نقطه‌ای برای آغاز شناخت جهان است.
سال‌های بعد که کلام بلند حضرت علی را شنیدم که فرمود «طوبی لمن علم من این، و فی این و الی این» (خوشا آنکه می‌داند از کجاست - می‌داند در کجاست و می‌داند رو به کجاست)، دانستم که در ایرانم و ایرانی هستم و پدرانم و مادرانم همه آدم بوده‌اند و معنای شرافت را می‌فهمیدند و پندار نیک و گفتار نیک و کردار نیک، آیین داشتند و پارسایان نامشان بود.

و دریافتم که ایران در دل جهان همه روزگاران است بر نهالی (=تشک) نرم و گرم خلیج‌فارس نشسته است؛ و بر همین بستر نرم و دلپذیر است که ایرانیان از آغاز که انسان بر صحنه تاریخ در جهان حضور دائمی داشته‌اند. و اصلاً این واژه «خلیج» برای «خلیج‌فارس» سکه دریک زده شد.
و آموختم که نگین حلقه خلیج‌فارس جزیره «هرمز» است که هورمزد و اهورامزدا جایگاه جهان اهوراییان بود.

در سال‌های ١٣٥١ و ٥٢ گفتند که بازنگری تقسیمات کشوری در جریان است - از من بلافاصله آواز دل برخاست که «استان هرمزگان» - و نوشتم و ارائه کردم و با اشتیاق پذیرفته شد که «استان استان هرمزگان» است.

در ٢٥ سال بعد که مرتب و مکرر به قشم و بندرعباس رفت و آمد کردم، دل‌بستگی من به قشم و هرمز و استان هرمزگان صدچندان شد - چندان‌که تمامی خانه‌ها و خانواده‌های قشم پذیرای ما بودند - به محبت بسیار و به عمق احساس کردم که قشمی هستم و هر خانه‌ای در هرمزگان پذیرای من است.

مرحوم محمدعلی فروغی را وقتی پرسیدند چه شد که در شهریور ١٣٢٠ نخست‌وزیر دوران تنگ و ننگ اشغال شدی؛ فرمود «کشور عمری به یک توپچی حقوق می‌دهد که یک‌بار یک توپ کاری بیاندازد».

حالا من، بنده مرتضی هنری - عاشق ایران و فارس و هرمزگان - که همه جای ایران، سرای من است - پادرمیانی می‌کنم و با آشنایی کامل به فرهنگ و تقسیمات فرهنگی ایران از دست‌اندرکاران و تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و مردم؛ به اصرار استدعا دارم که از تکه‌پاره کردن استان گرامی هرمزگان حذر کنند - و از کندن گوشت و پوستش دوری کنند - که کندن تکه‌های فرهنگی از یک واحد بزرگ - خطایی است بزرگ که درنهایت هر دو سو را صدمه خواهد زد - و انشالله که چنین نشود – انشالله

دکتر مرتضی هنری
خرداد ١٣٩٥
پایگاه رهبریمجلس شورای اسلامیدرخواست ملاقاتخبرگزاری خانه ملتعملکرد سه ماهه دومروزنامه دریا